![images easyblog images 927 6cd62aa456e2fd63bb6f44b13fb981c8 XL 3843e89d](/wp-content/themes/yootheme/cache/38/images_easyblog_images_927_6cd62aa456e2fd63bb6f44b13fb981c8_XL-3843e89d.jpeg)
Τι ξέρετε για τον μήνα Ιούλιο;
Τίποτα δεν ξέρω… το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να πάω διακοπές, αλλά κάποιος μαλάκας κανόνισε να κάνουμε διακοπές τον Αύγουστο! Τι ξέρω για τον Ιούλιο; Ξέρω τον Ιούλιο Καίσαρα, έναν συμφοιτητή μου στου Σταυράκου, τον Ιούλιο (πολύ καλός οπερατέρ), ξέρω ότι γιορτάζει η φίλη μου η Μαρίνα, ο Ηλίας και ότι βγαίνουν τα καρπούζια… Αυτά. Θέλεις κι’ άλλα; Ορίστε:
Ο Ιούλιος ή Ιούλης είναι ο έβδομος μήνας του έτους κατά το Ιουλιανό και το Γρηγοριανό Ημερολόγιο και έχει 31 ημέρες. Κατά το παλαιό ρωμαϊκό ημερολόγιο ήταν ο πέμπτος, γι’ αυτό αρχικά στα Λατινικά ονομάζονταν Quintilis. Αργότερα, όμως, ο Αύγουστος Καίσαρας για να τιμήσει τον Ιούλιο Καίσαρα του έδωσε το όνομα Ιούλιος. Όσο για τον Ιούλιο στην Ελληνική λαογραφία….
Διαβάστε την συνέχεια στο nikosonline.gr
Νίκος Μουρατίδης