![images easyblog images 928 707590d2008a8e80f15b39c1bedd85e7 XL ea16ab96](/wp-content/themes/yootheme/cache/ea/images_easyblog_images_928_707590d2008a8e80f15b39c1bedd85e7_XL-ea16ab96.jpeg)
Τα πιο ωραία πόδια της ιστορίας: Ατελείωτα, μυώδη ή με καμπύλες, κάποιες έγραψαν ιστορία χάρη σε αυτά
ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΖΙΝΤΖΕΡ ΡΟΤΖΕΡΣ, ΣΤΗ ΖΙΖΕΛ
Τι κοινό μπορεί να έχουν η Μέρλιν Μονρόε, η Τίνα Τέρνερ και η Ζιζέλ Μπούντχεν. Τρεις γυναίκες τόσο διαφορετικές, από άλλες εποχές, που όμως τις ενώνει κάτι: Ο κόσμος υποκλίθηκε στα πόδια τους.
Τα τελευταία 100 χρόνια, κάθε δεκαετία είχε τη δική της μόδα, αλλά και πρότυπο ομορφιάς. Και αυτό βέβαια επηρέαζε και το τι θεωρούσε ο κόσμος σε κάθε εποχή ως τα τέλεια πόδια. Για παράδειγμα, τα πόδια της Μιστιγκέτ, κάποτε η πιο ακριβοπληρωμένη ηθοποιός στον κόσμο, που είχαν ασφαλιστεί για περίπου μισό εκατομμύριο φράγκα το 1919, δεν μοιάζουν ιδιαίτερα με εκείνα της Μέρλιν Μονρόε, τα οποία λάτρεψε ο κόσμος τη δεκαετία του ’50. Και βέβαια, τα πόδια της εμβληματικής ξανθιάς ηθοποιού δεν είχαν καμία σχέση με τα ατελείωτα παιδικά πόδια, σαν οδοντογλυφίδες, της Τουίγκι, που έγραψαν ιστορία μία δεκαετία αργότερα.
Παρόλα αυτά, όλες τους ήταν το πρότυπο ομορφιάς της δεκαετίας τους και η Vogue θυμήθηκε αυτές τις γυναίκες στα πόδια των οποίων υποκλίθηκαν όλοι στο πέρασμα του χρόνου.
1910
Μίστινγκετ
![www.iefimerida.gr sites default files legs1](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs1.jpg)
1920
Λουίζ Μπρουκς
![www.iefimerida.gr sites default files legs2](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs2.jpg)
1930
Τζίντζερ Ρότζερς
![www.iefimerida.gr sites default files legs3](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs3.jpg)
1940
Μάρλεν Ντίτριχ
![www.iefimerida.gr sites default files legs4](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs4.jpg)
1950
Μέρλιν Μονρόε
![www.iefimerida.gr sites default files legs5](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs5.jpg)
1960
Τουίγκι
![www.iefimerida.gr sites default files legs6](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs6.jpg)
1970
Τίνα Τέρνερ
![www.iefimerida.gr sites default files legs7](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs7.jpg)
1980
Γκρέις Τζόουνς
![www.iefimerida.gr sites default files legs8 scaled](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs8-scaled.jpg)
1990
Σίντι Κρόφορντ
![www.iefimerida.gr sites default files legs9](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs9.jpg)
2000
Ζιζέλ Μπούντχεν
![www.iefimerida.gr sites default files legs10](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs10.jpg)
2010
Κάρλι Κλος
![www.iefimerida.gr sites default files legs11](https://www.likewoman.gr/wp-content/uploads/2015/02/www.iefimerida.gr_sites_default_files_legs11.jpg)
Τάνια Νικολοπούλου
Είμαι παιδί της επικοινωνίας και του χαμόγελου και με αφορμή την μέχρι τώρα πορεία μου σε αυτή τη ζωή, θέλησα να «χρωματίσω» τον κόσμο με τη δική μου παλέτα. Έτσι δημιούργησα με πολύ αγάπη το δικό μου διαδικτυακό αποτύπωμα, το likewoman.gr, θέλοντας να γεμίσω τους ανθρώπους και ιδιαίτερα τις γυναίκες με τη δική μου αστερόσκονη. Πάντα λέω ότι «εκεί έξω βρίσκονται τα πιο μαγικά πράγματα…μη φοβάσαι λοιπόν να τα περπατήσεις».