![images easyblog images 928 3c9a7e747c69a4b31e246c5f1d4f0663 XL c90c0d25](/wp-content/themes/yootheme/cache/c9/images_easyblog_images_928_3c9a7e747c69a4b31e246c5f1d4f0663_XL-c90c0d25.jpeg)
Ο Stergios είναι Έλληνας
Κυριακή απόγευμα… Τα φώτα της πόλης μόλις άναψαν και εγώ μόνη στο σπίτι αναζητούσα το νόημα της ύπαρξής μου.
Άκουγα τραγούδια και κάπου στο πάτωμα είχα πετάξει τα Άπαντα του Καβάφη. ‘Oσο βράδιαζε, ο κόσμος έξω όλο και ησύχαζε… Με έπιασε θλίψη. Βαριέμαι τα μίζερα βράδια στην Αθήνα. «Δε μπορεί,κάπου εκεί έξω, υπάρχουν και άλλοι αναζητητές» σκέφτηκα.. Κόκκινο κραγιόν, παλτό και τρέχω στην εξώπορτα. Μπαίνω στο μετρό και βγαίνω Ακρόπολη.Πάντα αγαπούσα τις βόλτες στην Ακρόπολη. Βλέπω έναμαγαζί ανοιχτό. Μια παρέα πέντε ατόμων και ένας τύπος με κιθάρα. Μελωδίες, γέλια και παρέα… Ό,τι καλύτερο σκέφτηκα και μπήκα. Κάθισα στο μπαρ. Ο τύπος με την κιθάρα, με ενθουσίασε πολύ σύντομα. Ήταν ο Stergiosμού είπαν….
Πέρα από το ταλέντο και τη μουσική παιδεία που διαπίστωσα πως έχει, είναι όμορφος… Πολύόμορφος!!! Δεν του μίλησα. Ρώτησα κάποιον στο μαγαζί. Ο Stergios έχει κάνει μεγάλη καριέρα στη Ρουμανία και στην Τουρκία. Με χαρά με διαβεβαίωσαν πως είναι Έλληνας. Βρήκα κάτι φωτογραφίες του. Δε θα τον ψάξω περεταίρω.. Είμαι σίγουρη πως, σύντομα, θαέχουμε νέα του και στην Ελλάδα…
Επιμέλεια κειμένου: Νατάσα Παππά