![images easyblog articles 10359 antiliaki krema mesa apo tin mask 20200508 103747 1 20bdb06f](/wp-content/themes/yootheme/cache/20/images_easyblog_articles_10359_antiliaki-krema-mesa-apo-tin-mask_20200508-103747_1-20bdb06f.jpeg)
Μάσκα VS Αντηλιακής
Την προσοχή σας παρακαλώ! Όχι επειδή φοράτε μάσκα να μη φοράτε #αντηλιακή. Σας θυμίζω, λοιπόν, το τελετουργικό της υπόθεσης.
Την αντηλιακή μου την φοράω:
-Τελευταία στη σειρά, μετά από την καθιερωμένη ρουτίνα περιποίησης.
-Τουλάχιστον 20 λεπτά πριν εκτεθώ στον ήλιο στο #πρόσωπο, στον #λαιμό, το #μπούστο μου, αλλά και στα #χέρια μου!
-Αν η κρέμα μου ή το foundation ή ακόμα και το primer έχουν κι αυτά δείκτη προστασίας από 15 και κάτω δεν με καλύπτει. Χρειάζομαι ένα προϊόν με SPF 30 και πάνω.
-Αν σκοπεύω να εκτεθώ πολύ στον ήλιο, ανανεώνω την αντηλιακή μου κάθε 2 ώρες, ειδικά αν έχω την τάση να ιδρώνω.
-Προτιμάω ένα αντηλιακό με φυσικά φίλτρα (δείτε στα συστατικά να αναφέρεται οξείδιο του ψευδαργύρου/zinc oxide ή διοξείδιο του τιτανίου/titanium dioxide).
-Στην περίπτωση που είμαι #μακιγιαρισμένη επιλέγω ένα αντηλιακό σπρέι από αυτά που κυκλοφορούν πλέον ευρέως και για το πρόσωπο, προσέχοντας, όμως, να μην το εισπνεύσω. Ή αν δεν μου… βρίσκεται βάζω την αντηλιακή πάνω από το μακιγιάζ ταμποναριστά –καλύτερα από το καθόλου!
#faceyogasunscreen #sunscreen #faceyogaalexandravekiari #faceyoga #itsinyourhands #yourfaceisinyourhands