![images easyblog images 928 a1fc46601e6b465b4844397b42bd8d00 XL 79ee387d](/wp-content/themes/yootheme/cache/79/images_easyblog_images_928_a1fc46601e6b465b4844397b42bd8d00_XL-79ee387d.jpeg)
Εσείς τι ξέρετε για τον Φεβρουάριο;
Εσείς τι ξέρετε για τον Φεβρουάριο;
Γράφει ο Νίκος Μουρατίδης
Ο Φεβρουάριος είναι ο μήνας με τις λιγότερες ημέρες από κάθε άλλο μήνα. Είναι ο μήνας των Oscar, ο μήνας του Αγ. Βαλεντίνου, ο μήνας που ανθίζουν οι αμυγδαλιές, ο μήνας των απόκρεω, της Τσικνοπέμπτης και ο μήνας του Μπάμπη….
Όπου ο Μπάμπης είναι ο νεαρός με την μάσκα, το βαθύ βλέμμα, το πολλά υποσχόμενο στόμα, ο νεαρός που είναι λάγνος και επιρρεπής στις κραιπάλες, στις σεξουαλικές απολαύσεις και στις διαστροφές. Είναι ο νεαρός που βλέπει να υπόγεια νερά να αναβλύζουν και βουτάει μέσα τους…
Πσσσστ τι έγραψε πάλι ο ποιητής. Θα το καθιερώσω, γιατί πολύ θέλω να μαθαίνω την ιστορία από πού προήλθε ο κάθε μήνας. Ο Φεβρουάριος είναι δεύτερος μήνας του έτους, είναι ο κουτσός Φεβρουάριος ή Φλεβάρης, ο Κουτσοφλέβαρος, με 28 ημέρες στις κανονικές χρονιές και 29 ημέρες στις δίσεκτες, κάθε τέσσερα χρόνια. Και επειδή τα ονόματα των μηνών είναι λατινικά, η λέξη Φεβρουάριος (februarius) προέρχεται από το ουσιαστικό februum, που σημαίνει καθαρμός, κάθαρση, λόγω των θρησκευτικών εορτών εξαγνισμού και καθαρμού (Februa ή Februatio) που τελούνταν στην Ρώμη στη διάρκεια του μήνα.
Ακούστε λοιπόν πως έγινε η όλη ιστορία….Δείτε την συνέχεια στο nikosonline.gr